MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Pierwszy objaw wyprzedza chorobę o trzy lata. Sprawdź, co może oznaczać ciemna linia na paznokciu. Wyjaśnienie znajdziesz na filmie

Marta Siesicka-Osiak
Marta Siesicka-Osiak
Każda niepokojąca zmiana na skórze lub paznokciu powinna być zgłoszona dermatologowi, który podejmie decyzję o dalszej diagnostyce.
Każda niepokojąca zmiana na skórze lub paznokciu powinna być zgłoszona dermatologowi, który podejmie decyzję o dalszej diagnostyce. Ugur Karakoc / GettyImages
Zastanawiasz się, jak wygląda czerniak na początku? Obejrzyj film, który pokazuje rozwój raka krok po kroku. Dzięki niemu nie przeoczysz zmian na paznokciu, które mogą kosztować cię życie. Zobacz, jakich objawów nie należy ignorować.

Spis treści

Jakie są pierwsze objawy czerniaka? Zobacz je na filmie

Czerniak to złośliwy nowotwór skóry, który wywodzi się z melancytów, czyli komórek pigmentowych skóry produkujących melaninę. W Polsce corocznie diagnozuje się ok. 50 tys. zachorowań na raka skóry, w tym ok. 4 tys. czerniaków.

Czerniak podpaznokciowy jest wyjątkowo rzadko wykrywanym nowotworem u osób razy kaukaskiej – stanowi zaledwie 1 do 4 proc. nowotworów skóry. Stosunkowo łatwo można go zaobserwować i tak samo łatwo – zignorować.

Właśnie dlatego dr Christopher Chang, konsultant w Fauquier ENT, stworzył z pomocą AI film, na którym przedstawił, jak niewinnie wyglądająca linia na paznokciu przekształca się w przerażający nowotwór:

Jak sprawdzić, czy ma się czerniaka pod paznokciem? Te objawy powinny cię zaniepokoić

Czerniak paznokcia może objawiać się przez pionową kreskę widoczną pod płytką paznokcia. Najczęściej występuje ona na dużym palcu dominującej ręki lub stopy lub na paznokciu palca wskazującego. Przeważnie ma kolor czarny, brązowy, niebieski, ale może być również pozbawiona pigmentu, co zdecydowanie utrudnia diagnozę.

O rozwijającym się nowotworze mogą świadczyć także inne symptomy, które mogą pojawić się na każdym z paznokci:

  • nieregularny ciemny ślad pod paznokciem – niekoniecznie w kształcie pręgi, mogą być to też pojedyncze ciemne plamki,
  • rozszczepienie paznokcia na środku lub pojawienie się szczeliny bez wyraźnej przyczyny,
  • guz i wybroczyny pod paznokciem niepoprzedzone urazem.

Specjaliści zachęcają w ramach profilaktyki do regularnych oględzin skóry i corocznego badania dermatoskopem. Jest to urządzenie, które dzięki spolaryzowanemu światłu umożliwia dokładne obejrzenie znamion i ich głębszej struktury. Pierwsze objawy czerniaka mogą być widoczne nawet na trzy lata przed zaawansowanym stadium choroby.

– W przypadku licznych znamion atypowych dobrą praktyką jest gromadzenie dokumentacji fotograficznej zmian lub całej powierzchni skóry i porównywanie wykonanych zdjęć w kolejnych sekwencjach czasowych. Podstawą rozpoznania czerniaka skóry jest histopatologiczne badanie całej wyciętej chirurgicznie zmiany barwnikowej – zaleca Zwrotnik Raka.

Czy czerniak jest uleczalny? Rokowania zależą od czasu rozpoznania

Podobnie, jak w przypadku większości nowotworów, w przypadku czerniaka czas ma ogromne znaczenie. Im szybciej zostanie od wykryty, tym większe są szanse na leczenie. Anna Rokicka-Żuk, autorka portalu StronaZdrowia.pl, w tekście „Czerniak to nie wyrok”, cytuje optymistyczną wypowiedź eksperta dotyczącą rokowania czerniaków:

– Czerniak to nowotwór, który najłatwiej wykryć, bo znajduje się na skórze – podkreśla onkolog prof. Piotr Rutkowski, Kierownik Kliniki Nowotworów Tkanek Miękkich, Kości i Czerniaków Narodowego Centrum Onkologii w Warszawie. – Wcześnie wykryty czerniak to jest praktycznie 100 procent wyleczeń.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Pierwszy objaw wyprzedza chorobę o trzy lata. Sprawdź, co może oznaczać ciemna linia na paznokciu. Wyjaśnienie znajdziesz na filmie - Strona Zdrowia

Wróć na wolbrom.naszemiasto.pl Nasze Miasto